جوانه ها و سویق ها

خواص جوانه ها و سویق ها

پاز قدیم در هوای سرد زمستان و پاییز از غذاها و دِسِر ها و تنقلات بسیار مقوی و مفیدی به نام قاووت یا سَویق ، سَمَنو ، حَلیم و … استفاده میشد . که متاسفانه امروزه از سمنو و حلیم فقط در مراسم ها و آیین ها استفاده میشود .
پایه ی اصلی سمنو و حلیم نیز جوانه ها هستند . جوانه ها کاربردهای بسیار فراوانی دارند : پیشگیری و رفع بیماریهای مفاصل ، رماتیسم ، رفع و پیشگیری از بیماریهای گوارشی ، رفع یبوست ، جوانسازی ، تقویت معده ، رفع مشکلات معده و گوارش ، تقویت بدن ، تقویت کبد ، پیشگیری از چرب شدن کبد ، وغیره .
زمانی که معده ضعیف میشود و مزاج آن به سردی میرود  ، غذا خوب هضم نمیشود و به کبد فشار مضاعفی وارد میکند و کبد چرب میشود .
ما در تغذیه مان از چاشنی ها و پودرها و موادی استفاده میکنیم که مزاجشان برای کبد ، استخوانها و معده و گوارش بسیار مناسب است . مانند : خلال پسته ، پودر گوشت و هسته و پوست سِنجِد ، جُوز هِندی ، عسل ، خلال بادام ، کُنجِد خام ، تخم آفتابگردان ، پودر نارگیل ، آرد نخودچی ، مَویز ، پودر گل سرخ ، روغن زیتون ، تخم خُرفِه و غیره . تمام این موادها ارزش غذایی بسیار بالا و ویتامینهای بسیار زیادی دارند و باعث کارکرد درست معده و گوارش میشوند .

مواد لازم :
گندم
سبد
پارچه ی مشکی یا قهوه ای
طرز تهیه :
گندم را طبق روش های معمول خیس نموده ، و برای جوانه زدن روی آن را با پارچه ی مشکی یا قهوه ای بپوشانید . و آن را در جای خنک و تاریک رها کنید ، زیرا جوانه ها در زیر خاک نیاز به تاریکی دارند .  و هرروز به آن آب اسپری کنید . بعد از دو الی سه روز گندم جوانه میزند . جوانه ی بسیار ریز را جدا کرده  و خشک کنید .
توضیحات :
یک الی دو قاشق از این جنین ، ارزش غذایی فوق العاده ای دارد و سرشار از ویتامینهاست .
میتوان جنین را به همراه آبمیوه یا فالوده ی طب سنتی مصرف نمود .

طرز تهیه و توضیحات :
جوانه ی جو و گندم و سبوس برنج را آسیاب میکنیم . و در نان ها ، یا سوپ ها ، در غذاهایی هایی مانند کوکو ، فلافل ، شامی ، سالاد ، یا آبمیوه ها از آنها استفاده میکنیم  .

مواد لازم :
آرد نخودچی بوداده ی بی نمک
مقدار کمی تخم خُرفه
مغز تخم آفتابگردان
بادام درختی ایرانی
پسته ایرانی
جوانه ی گندم
پودر کاکائو ( دلخواه )

طرز تهیه :
همه ی مواد ( به جز تخم خُرفه ) را آسیاب کرده و مخلوط نمایید .
برای طعم دار کردن آن میتوان از پودر کاکائو نیز استفاده نمود تا مورد پسند کودکان واقع گردد .

توضیحات :
این قاووت بسیار مقوی و مفید است .
در فصول سرد ، روزانه دو الی سه قاشق از این قاووت میل شود .
میتوان از کمی عسل نیز در کنار آن استفاده نمود .
حتما قاووت را تازه به تازه برای مدت کمی پودر کنید . زیرا مواد موثره ی اکثر گیاهان و داروها با پودر شدن زودتر از بین میرود .

  • برنامه : همیشه خونه (شبکه  آموزش – شبکه ۷)
  • موضوع برنامه :  خواص انواع جوانه ها و سویق ها
  • کارشناس برنامه : داود فرزامی – مدرس طب سنتی و گیاهان دارویی

پاسخی را بگذارید

+ 7 = 12