خشکی پوست و آموزش ساخت کرم ماسک ها استاد فرزامی

تفاوت ضماد و کرم از نظر طب اخلاطی

کرم ها دارای رطوبت هستند

در ضماد ها پودر یا ماده ای اضافه می شود و حتما باید موضع مورد نظر بسته شود

خیلی ها تصورشان این است که خشکی پوست در تابستان رخ می دهد به دلیل این که گرمی  خشکی باعث می شود آب بدن کم می شود، اما در زمستان هم این اتفاق می افتد، سرما باعث خشک شدن پوست می شود ،در واقع ایجاد قبض یا انقباظ در پوست می شود. در فصل زمستان وقتی سرما با پوست تماس پیدا می کند پوست کدر و تیره می شود. و همچنین سرما باعث ترک خوردن پوست می شود.
در زمستان باید کرم هایی استفاده شود که از خشکی پوست جلوگیری کند.
برای جلوگیری از خشکی پوست باید از روغن های گیاهی استفاده شود مخصوصا روغن بادام شیرین که در پایه کرم سازی استفاده می شود. باعث رطوبت در پوست می شود.
ساخت کرم: (به راحتی می توان در منزل درست کرد)
پایه کرم = وازلین سفید 90 الی 94 گرم  + موم عسل 5 گرم + روغن بادام شیرین + آب مقطر 8 الی 10 سی سی
همه ی این ها جذب در آب هستند یعنی وقتی آب مقطر به آن اضافه کنیم رطوبت را در خود حفظ می کند ، سپس با هم زن به آرامی به هم می زنیم.
نکته: آب مقطر را به هیج عنوان به صورت یکجا مخلوط نکنید حتما باید آرام آرام اضافه شود، چون اگر خیلی سریع اضافه شود باعث 2 فاز شدن کرم می شود.
نکته 2: روغن همیشه باید زمانی اضافه شود که قبل از آن (فاز آب را اضافه کرده باشیم) آب را مخلوط کرده و کرم سفت بودن خود را از دست بدهد.
نکته 3: موم را به صورت بن ماری (حرارت غیر مستقیم) آب می کنیم، در منزل می توانید با بخار سماور این عمل را انجام دهید و دقت کنید که موم را به کرم پایه اضافه نکنید چون سریع سرد شده و به اصطلاح دَلَمه می شود باید وازلین را آرام آرام به موم اضافه کرده و مخلوط می کنیم، توجه شود که موم را پس از مرحله فاز آب انجام شود.
کرم پرتقال: دارای ویتامین c  ، رطوبت رسانی به پوست، درمان جوش های سر سیاه، رفع لک، جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست، رفع خشکی پوست، پاکسازی کننده پوست.
آب پرتقال را گرفته، صاف نموده سپس با کرم پایه به آرامی مخلوط کرده.
کرم توت فرنگی: توت فرنگی به دلیل داشتن اسیدهای میوه یکی از مهمترین گیاهانی است که در زمره وسایل آرایشی کاربرد دارد و از قدیم به این منظور استفاده می شده است، خواص آن عبارتند از: جلوگیری از ترک پوست، شادابی پوست، صاف شدن و درمان منافذ باز پوست، رفع خشکی پوست، درمان جوش صورت، درمان پف زیر چشم، شفاف کننده پوست.
آب توت فرنگی را گرفته ، صاف نموده سپس با کرم پایه به آرامی مخلوط کرده.
این نکته قابل ذکر است که قبل از مصرف کرم توت فرنگی حتما آن را روی پوست بازوی خود تست کنید که به میوه توت فرنگی حساسیت نداشته باشید.
کرم شیر و عسل: مزاج گرم و تری دارد. باعث رطوبت در پوست، شادابی پوست، شفاف کننده پوست، جوانسازی پوست، لطیف کننده پوست، رفع خشکی پوست، ضد ترک پوست.
کرم انار: طراوت در پوست، تحریک کننده گردش خون، آبرسان پوست، رفع خشکی پوست، روشن کننده پوست، شفاف کننده پوست، حاوی اسیدهای چرب ضروری ، جذب راحت و تنظیم چربی پوست ، خاصیت آرامش و التیام بخشی به پوست
ماندگاری کرم ها به دلیل ارگانیک بودن در فصل های سرد 3 الی 4 ماه و در فصل های گرم 1 الی 2 ماه
نکته: پس از مخلوط کردن آب میوه  ها باید 10 الی 15 دقیقه به خوبی هم زده شود.
نکته: در ساخت کرم ها فقط از قاشق چوبی استفاده شود، ظروف فلزی باعث تیره شدن کرم می شود.
  • برنامه : خانه مهر (شبکه جام جم)
  • موضوع برنامه : خشکی پوست و آموزش ساخت کرم ماسک ها
  • کارشناس برنامه : داود فرزامی – مدرس طب سنتی و گیاهان دارویی

پاسخی را بگذارید

4 + 4 =