طرح ایران مهارت

طرح ایران مهارت

مدیرکل (جناب مهندس مجید طهرانیان) سازمان آموزش فنی‌ و حرفه‌ای استان تهران با اشاره به اجرای طرح “ایران مهارت گفت :

در قالب این طرح مدارس داوطلب کلاس‌های مهارتی را با هدف مهارت‌ آموزی برای ورود به بازار کار در ساعات فوق برنامه به دانش‌آموزان متوسطه ۱ و ۲ ارائه می‌کنند.

مهندس مجید طهرانیان با اشاره به اجرای طرح «ایران مهارت» با هدف فرهنگ‌سازی در جهت مهارت‌ آموزی برای ورود به بازار کار اظهار داشت:

این ایده برای نخستین‌ بار توسط آموزش و پرورش استان تهران با هماهنگی این وزارتخانه در سطح مدارس استان تهران اجرا شد.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از پایگاه‌های مهّم مهارت‌آموزی، مدارس است تصریح کرد : در قالب این طرح ، مدارس داوطلب ۵۱۸ مهارت را به صورت کوتاه‌ مدت در ساعات فوق برنامه مدارس به دانش‌آموزان متوسطه ۱ و ۲ ارائه می‌کنند تا دانش‌آموزان با فعالیت‌های مهارتی بیش از پیش آشنا شوند.

مدیرکل سازمان آموزش فنی‌ و حرفه‌ای استان تهران افزود :

به جهت موفقیت اجرای طرح ایران مهارت در سطح مدارس استان تهران ، این طرح  در تاریخ ۱۸ مهر ۹۶ با حضور وزیر آموزش و پرورش و ۸۰۰ نفر از مسئولان وزارت کار و سازمان فنی‌ و‌ حرفه‌ای برای اجرا در سطح ملی رونمایی شد که با تشکیل کمیته‌های موردنیاز به‌زودی در مدارس سطح کشور نیز اجرایی می‌شود.

جناب آقای سید محمد بطحایی  وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم رونمایی از طرح کتاب ایران مهارت با بیان اینکه دانش آموزان بنا به علاقه ، امکانات و مقتضیات منطقه‌ای و شرایطی که منطقه دارد می توانند این ۵۰۰ مهارت را انتخاب کنند گفت :

مقام معظم رهبری و رئیس جمهور اشارات مفصلی به ضرورت مهارت آموزی داشتند که سعی می کنیم در راستای عملیاتی کردن این منویات حرکت کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در قالب این طرح دانش آموزان ما برخی حرف و فنون را تمرین کرده و مهارت‌هایی را می‌آموزند گفت :

زمان مهارت آموزی کوتاه و مختصر است، اما می‌تواند در توسعه کارآفرینی و ایجاد انگیزه موثر باشد و دانش آموزان را از محفوظات خارج کند.

آقای بطحایی درباره طرح کاد که در گذشته اجرا می‌شد گفت:

تجربیات خوبی از طرح های مشابه داشتیم اما برخی از آنها متوقف شد. این طرح، همان طرح کاد نیست. در طرح کاد دانش آموزان هفته‌ای یکبار به کارگاه‌ها مراجعه و مهارت ها و ظرافت‌های شغلی را می‌آموختند اما در این طرح دبیرستانی ها در ۲۰ جلسه ۱.۵ساعته با مهارت های پایه آشنا می‌شوند و اهداف آن با طرح کاد متفاوت است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امید است تعداد زیادی از دانش آموزان تحت پوشش طرح “ایران مهارت” قرار بگیرند گفت:

بخش وسیعی از مدارس متوسطه اول و دوم مجری طرح خواهند شد.

جناب آقای بطحایی در پاسخ به اینکه این آموزش‌ها در داخل مدارس صورت می‌گیرد یا خارج از آن؟ گفت:

تلاش می‌کنیم آموزش‌ها در داخل مدرسه صورت گیرد، اما در برخی رشته‌ها که تجهیزات قابل انتقال نیست، دانش آموزان باید به مراکز فنی بروند . ۵۰۰ نوع مهارت متناسب با شرایط هر مدرسه و منطقه در نظر گرفته شده که از جمله آنها می‌توان به کار روی چوب ، صنعت جواهرسازی ، کار روی طلا ، سفالگری ، شناخت گیاهان دارویی ، تغذیه سالم از منظر طب سنتی ، ساخت شربت های ارگانیک و…… اشاره کرد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، جناب آقای علی زرافشان در مراسم رونمایی از طرح و کتاب ایران مهارت که در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت:

یکی از مطالبات رئیس جمهور در برنامه‌ای که به مجلس ارائه دادند این بود که فارغ التحصیلان آموزش و پرورش حداقل یک مهارت داشته باشند و بتوانند به بازار کار ورود کنند.
وی افزود: اشتغال یکی از مسائل جدی است و نامگذاری امسال به سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال در همین راستاست و وجود بیش از سه میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی فاقد کار موید این اهمیت است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی نیازمند نیروی انسانی آموزش دیده و دارای مهارت است که بتوانند به تولید و اقتصاد کشور کمک کنند ، گفت:

یکی از اهداف برنامه آموزش برای همه که از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۵ اجرا شد، آموزش مهارت به دانش آموزان بود تا هم مهارت زندگی و هم شغل را کسب کنند.

جناب آقای زرافشان ادامه داد : مهارت دارای دو بخش مهارت های عمومی و دیگری مهارت های اشتغال است. مهارت‌های عمومی اعم از مهارت تفکر خلاقانه، نقادانه برای خوب زندگی کردن به فرد کمک می کند.
در برنامه های درسی جدید که بر اساس سند تحول بنیادین تهیه شده به این امر توجه شده و مشخص کرده دانش آموزان در راستای افزایش مهارت های زندگی به چه چیزهایی نیاز دارند.

بخش دوم مهارت، مهارت های شغلی است که دانش آموزان را با مهارت های مورد نیاز عرصه‌های شغلی آماده می‌کند. در رویکرد جدید وزارت خانه، حوزه کار و فناوری در برنامه درس ملی تعریف شده و همه دانش آموزان مخاطب آن هستند و باید بر اساس آن شایستگی های ارتباطی، اطلاعاتی و فنی لازم را در این عرصه کسب کنند.

شایستگی یادگیری مادام العمر نیز در این حوزه گنجانده شده است و آموزش و پرورش ماتریسی از این شایستگی‌ها طراحی کرده است و درس کار و فناوری از دوره ابتدایی با رویکرد تلفیقی وارد برنامه‌های درسی شده و از کلاس ششم نیز به صورت رسمی تدریس می‌شود. در پودمان های این درس مباحث مختلفی آمده تا دانش آموزان را با ابعاد مختلف مشاغل آشنا کند.

جناب آقای عظیم محبی مدیرکل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش فرمودند:

موضوع مهارت و کارآفرینی مورد تاکید وزیر آموزش و پرورش است و بر اساس این رویکرد تفاهمنامه ای بین آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ای امضا سپس این تفاهمنامه اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: بر اساس این تحول تفکر و سبک زندگی و مهارت های زندگی آموزش داده می شود. در کار و فن آوری ، ماموریت اصلی ما مهارت های کار و شغل است که آموزش داده می شود؛ در کنار آن ما فعالیت هایی مثل بازارچه کسب و کار را انجام دادیم همچنین ویژگی های خلاقیت و نوآوری حدود ۲ میلیون دانش آموز را مورد سنجش قرار دادیم.
ابتدا سعی داریم مدارس غیر دولتی در اجرای این طرح در اولویت قرار دهیم و بعد از تطبیق سازی مدارس به اقتضای فرهنگ منطقه خود، این طرح ها را اجرا خواهند کرد.

مدیرکل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:

طرح کاد دانش آموزان در سال های گذشته مشابه این طرح بود ولی دانش آموز باید از مدرسه خارج می شد و شاید در محیط کار دچار آسیب می شد وگرنه از جهت آموزش مهارت آسیب نمی دید و چه بسا بعضی دانش آموزان اکنون از آن مهارت ها استفاده می کنند.
این طرح در مدرسه و تحت نظارت مدیر مدرسه است و مهارت ها بطور کامل آموزش داده می شود؛ در نهایت پس از ۴ سال، گواهی تاییدیه ۱۲۰ تا ۱۸۰ ساعته مهارت به دانش آموزان داده می شود که در بازار کار ارزش دارد.

مدیرکل آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت:

بخشی از بودجه این طرح را بانک ها و موسسات و بخشی را سازمان فنی و حرفه ای تامین می کنند و مابقی را اولیا در مدارس به عهده می گیرند.

 جناب آقای داود فرزامی مدیر و موسس آموزشگاه طب کهن و مدیر دپارتمان طب سنتی و گیاهان دارویی ایران مهارت فرمودند:

گرفتن یک مهارت برابر است با گرفتن یک تخصص!

ایران مهارت با ۲ هدف ایجاد شده است:

۱- هدف ما این است که دانش آموزان عزیز مهارت و کارآموزی را به خوبی یاد بگیرند

۲- هدف بعدی این است که دوره های آموزشی کوتاه مدت را وارد مدارس کنند تا دانش آموزام عزیز در کنار درس های خود مهارت آموزی را هم آموزش ببینند و با گذراندن این مهارت ها مدرک فنی و حرفه ای را اخذ کنند

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
نوشتهٔ پیشین
نون و پنیر و سبزی
نوشتهٔ بعدی
باید ها و نباید های مواد غذایی و غذاهای ایرانی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست